İş Sürekliliği Nedir?

İş Sürekliliği Nedir?
Aydın Ergil
1.    Tarihçe
İş Sürekliliği kavramı ilk kez 2000 yılına yaklaşırken yaşanması beklenen ve önlem alındığında çözülen 2000 Yılı Sorunuyla birlikte gündeme geldi. O dönemde eski bilgisayar donanım ve yazılımlarında sıkça kullanılan iki rakamlı yıl bilgisinin (örneğin 1964 için 64) 2000 yılında sıfırlanmasının yaratacağı sorunlar gündemdeydi. Tüm donanım ve yazılımlar elden geçirilerek sorun yaratabilecekler değiştirildi, sınandı. Ancak geriye bir risk kalıyordu, acaba gözden kaçan başka donanım ve yazılım sorun yaratabilirmiydi. İşte bu riski göze almak istemeyen kuruluşlar daha önce pek önem vermedikleri Acil Durum Planları’nı (Contingency Plan) geliştirmeye başladılar. İşte İş Sürekliliği kavramı ilk kez o planlarla doğdu. İş Sürekliliği (Business Coninuity) konusunda yazılmış ilk resmi belge ABD Genel Muhasebe Ofisi’nden geldi (Year 2000 Computing Crisis: Business Continuity and Contingency Planning) ve tüm dünyadaki kuruluşlara rehber oldu. Bu tarihsel belgeyi İş Sürekliliği Kaynakları sayfamızdan indirebilirsiniz. Daha sonra başta Dünya Bankası olmak üzere tüm ulusal ve uluslararası örgütler bu konuda uyarılar yaptılar, çözüm yolları önerdiler ve çalışmalarda yardımcı oldular. Türkiye’de de bizim gazete ve dergilerde yazdığımız yazılar, televizyon ve radyo izlencelerinde yaptığımız konuşmalar ses getirdi ve birçok kuruluşta 2000 Yılı Sorununa karşı çözüm çalışmaları başladı. Devlet kurumlarındaki çalışmalarda Devlet Planlama Teşkilatı öncü rol üstlendi. Tüm bu çalışmalardan ötürüdür ki 2000 Yılı Sorunu büyük kayıplara yol açmadı.
2.    Neden İş Sürekliliği Planı Zorunlu?
Her kuruluşun bir İş Sürekliliği Planı edinmesi, günümüzde, zorunlu hale gelmiştir. Bunun en büyük nedeni kuruluşların birbirine bağımlı hale gelmesidir. Örneğin büyük bir kuruluşun tedarikçilerinden birinin üretimini durdurması o kuruluşun üretimini doğrudan etkileyebilir. Bu nedenle, kuruluşlar birlikte çalışacakları diğer kuruluşların da İş Sürekliliği Planlarının bulunmasını istemektedirler. Yakın bir gelecekte, İş Sürekliliği Planı bulunmayan şirketler uluslararası ya da ulusal ilişkilerinde ciddi sorunlar yaşayacaklardır.
Halkalardan biri koparsa tüm zincir işe yaramıyor
Resimdeki halkalardan biri koparsa tüm zincir işe yaramıyor. İşte tedarik zincirinde İş Sürekliliği bu kadar önem taşıyor.

İş ilişkisi olan kuruluşların sözleşmelere İş Sürekliliği Planı önkoşulu koymalarının yanında her kuruluş her an binlerce kesinti riski ile karşı karşıyadır. Bu risklere her geçen yenileri eklenmektedir. Kuruluşun yaşamsal süreçlerinin aksaması için bir felaket olması gerekmez. Hiçbir felaket ya da hasar olmadan da yaşamsal süreçler aksayabilmektedir. Örneğin bir kuruluştaki kilit personelin tamamının “domuz gribine” (H1N1) yakalandığını düşünün, o bölümdeki işler belirsiz bir süre için aksayacaktır. Deprem, sel, yangın, terör, savaş gibi olaylar tartışmasız bir şekilde kuruluşun yaşamsal süreçlerini aksatır. Ya doğalgaz, elektrik, su, iletişim (telefon, internet) gibi ana girdi hizmetlerinin belirsiz bir süre için kesilmesi durumunda ne olacaktır? Bir de kuruluşta hiçbir kesinti olmamasına karşın tedarikçilerde sorun olabilir. Ya müşterilerin yitirilmesi durumunda ne olacak? Oysa sağlıklı bir İş Sürekliliği Planı olan kuruluş bunların hiçbirinden etkilenmez, ulusal ya da uluslararası düzeydeki yükümlülüklerini tam olarak yerine getirir, itibarını korur. İş Sürekliliği Planı olan kuruluşlar, yatırımcılarını, müşterilerini ve çalışanlarını da en üst düzeyde korurlar.

3.    Tanım
İş Sürekliliği, bir kuruluşun, yaşamını etkileyebilecek her türlü kesinti durumunda uygulaması gereken süreç, kural, karar ve etkinliklerden oluşur.
Bir kuruluşun İş Sürekliliği Planı, bir proje ile oluşturulur. İş Sürekliliği Planının güncellenmesi ve bir kesintide yaşama geçirilmesi o kuruluşun İş Sürekliliği Yönetimi tarafından gerçekleştirilir.
Bir İş Sürekliliği Planında şunlar olmalıdır:
  • Kuruluşun İş Sürekliliği Yaklaşımı
  • İş Sürekliliği Yönetimi (Örgüt, insan kaynağı, süreçler, donanım, mekan)
  • Kuruluşun yaşamsal süreçlerinin ayrıntıları
  • Her birimde hangi kesinti düzeyinde İş Sürekliliği Planının devreye gireceği
  • Kuruluşun her biriminde kesinti durumunda uygulanacak planın ayrıntıları (süreç, donanım, insan kaynağı)
  • Dönemsel sınanma yöntemi
  • Kesinti durumunda iletişim planı (iç, dış)

Kaynak: http://www.issurekliligi.org/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: